ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ BRUNO HAAS (UNIVERSITÉ PARIS 1 – PANTHÉON - SORBONNE) ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΜΣ «ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ»

Thursday 24 Νοεμβρίου 2022
Διάλεξη του Καθηγητή BRUNO HAAS  (Université Paris 1 – Panthéon - Sorbonne) στο πλαίσιο του ΠΜΣ «Φιλοσοφία»

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022, 18.00 – 20.00

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ «ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ»

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ – ΕΚΠA

ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΟΥ ΠΜΣ 1

BRUNO HAAS  (Καθηγητής, Université Paris 1 – Panthéon - Sorbonne)

Τίτλος Διάλεξης: "Freedom unthought"

[Η διάλεξη θα είναι στα αγγλικά και θα έχει ως θέμα της την έννοια της ελευθερίας στον Χέγκελ.]

Προλογίζει ο Επίκουρος Καθηγητής Ιωάννης Τρισόκκας

Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής: http://phil.lib.uoa.gr/plirofories/prosbasi.html

Είσοδος ελεύθερη

Ο Bruno Haas διδάσκει στο Πανεπιστήμιο Paris 1-Panthéon-Sorbonne. Στις δημοσιεύσεις του για τον γερμανικό ιδεαλισμό περιλαμβάνονται τα Symptomatologie der reflektierenden Einbildungskraft (Αμβούργο: Meiner, 2023), Die ikonischen Situationen (Paderborn: Fink, 2015), Die Freie Kunst. Beiträge zu Hegels Wissenschaft der Logik, der Kunst und des Religiösen (Berlin: Duncker und Humblot, 2003). Η κύρια συμβολή του στη θεωρία των εικόνων, την ανάλυση των έργων τέχνης και τη φιλοσοφική σημειολογία είναι η επεξεργασία της μεθόδου της "λειτουργικής δεξιότητας" (βλ. Funktionale Analyse, Hildesheim: Olms 2010). Επί του παρόντος εργάζεται πάνω στη Λογική του Χέγκελ (Logique spéculative nova methodo, Louvain: Peeters, υπό προετοιμασία) και σε μια γενική ανακατασκευή της Αισθητικής του (La production des objets symboliques).