ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΒΡΑΒΕΥΜΕΝΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΟΥ G. DEL TORO “THE SHAPE OF WATER” ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ

Monday 08 Μαΐου 2023
Δωρεάν προβολή της πολυβραβευμένης ταινίας του G. Del Toro “The Shape of Water” στο πλαίσιο του μαθήματος Λαογραφία και Ιστορία των Παραμυθιών

Στο πλαίσιο του μαθήματος Λαογραφία και Ιστορία των Παραμυθιών (Τμήμα Φιλολογίας ΕΚΠΑ, διδάσκοντες Καπλάνογλου Μ., Κούζας Γ. & Νουνανάκη Α.), διοργανώνεται τη Δευτέρα 8 Μαΐου 2023 στις 19:30 μμ δωρεάν προβολή της πολυβραβευμένης κινηματογραφικής ταινίας του G. Del Toro, The Shape of Water (Χρυσό Λιοντάρι στο Φεστιβάλ Βενετίας, Όσκαρ καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας για τον Γκιγιέρμο ντελ Τόρο και πρωτότυπης μουσικής για τον Αλεξάντρ Ντεσπλά). Η προβολή αυτή θα γίνει στην κινηματογραφική αίθουσα Ίριδα, ένα από τα ιστορικά σινεμά της Αθήνας, που βρίσκεται στον χώρο της Φοιτητικής Λέσχης του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στην οδό Ιπποκράτους 15, στο κέντρο της Αθήνας.

Η προβολή της ταινίας εντάσσεται στο πλαίσιο των λαογραφικών και διδακτικών προσεγγίσεων του μαθήματος, καθώς χρησιμοποιεί την παραμυθιακή φαντασία για να σχολιάσει τα προβλήματα του σύγχρονου κόσμου. Σύμφωνα με την τυπική ανάπτυξη των λαϊκών, προφορικά μεταδιδόμενων παραμυθιών, η ταινία χτίζει έναν κόσμο εμποδίων και δοκιμασιών στον οποίο οι απόκληροι χαρακτήρες  καλούνται να επιβιώσουν μέσα από την αλληλοβοήθεια και την αυτοθυσία. Αυτός είναι άλλωστε και ένας ρόλος τον οποίο ανέκαθεν αναλάμβανε το ίδιο το λαϊκό παραμύθι.

Δείτε την αφίσα

Την ταινία θα προλογίσουν οι διδάσκοντες του μαθήματος.

Κινηματογράφος Ίριδα, Ιπποκράτους 15, Αθήνα