ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΠΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ - ΤΡΙΤΗ 16 ΜΑΪΟΥ

Wednesday 17 Μαΐου 2023
Εκπαιδευτική επίσκεψη φοιτητών/τριών ΣΤ΄ Εξαμήνου του Τμήματος Θεολογίας  ΕΚΠΑ στην Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος -  Τρίτη 16 Μαΐου

Η υποδοχή των φοιτητών και φοιτητριών πραγματοποιήθηκε σε εγκάρδια ατμόσφαιρα στην μεγάλη Αίθουσα της Ιεραρχίας. Ο Μακαριώτατος στον μεστό χαιρετισμό του τόνισε τη σημασία που έχουν οι εκπαιδευτικές αυτές επισκέψεις στον κεντρικό διοικητικό χώρο της Εκκλησίας της Ελλάδος, αφού αποτελούν ευκαιρίες γνωριμίας, αλληλοκατανόησης και ανοίγουν διαύλους γόνιμης συνεργασίας. Ακολούθησαν σύντομες εισηγήσεις για το έργο των Συνοδικών Επιτροπών και εν γένει για το πολλαπλό έργο διακονίας στην Εκκλησία της Ελλάδος, το οποίο παρουσίασαν με σύντομες εισηγήσεις τους ο Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ωρεών κ.Φιλόθεος, Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου, ο π. Ιγνάτιος Σωτηριάδης, Γραμματέας της Συνοδικής Επιτροπής επί των Διορθοδόξων και Διαχριστιανικών Σχέσεων, ο π. Παντελεήμων Παπασυννεφάκης, Γενικός Διευθυντής της ΑΜΚΕ «ΣΥΝΥΠΑΡΞΙΣ» της Εκκλησίας της Ελλάδος, ο π. Εμμανουήλ Παπαμικρούλης, Γραμματέας της Υποεπιτροπής Υποτροφιών, και ο Γενικός Διευθυντής της Επικοινωνιακής και Μορφωτικής Υπηρεσίας της Εκκλησίας της Ελλάδος και Διευθυντής του Ραδιοφωνικού Σταθμού 89,5 κ. Αλέξανδρος Κατσιάρας.