ΕΝΑ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ) ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΤΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Saturday 14 Μαΐου 2022
Ένα (πανεπιστημιακό) Μουσείο στου Ζωγράφου

Δωρεάν επισκέψεις και εκπαιδευτικά προγράμματα

στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

στη Φιλοσοφική Σχολή

Σάββατο 14 έως Παρασκευή 20 Μαΐου 2022

Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με το Νομικό Πρόσωπο Πολιτισμού & Αθλητισμού του Δήμου Ζωγράφου σας προσκαλεί σε μια επίσκεψη γνωριμίας με τις πλούσιες συλλογές του αρχαίων αντικειμένων, εκμαγείων και έργων σύγχρονης τέχνης κατά τη διάρκεια του φετινού πολυήμερου εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων. Ελάτε να ανακαλύψετε τους θησαυρούς που κρύβει ένα Πανεπιστημιακό Μουσείο στην καρδιά της Πανεπιστημιόπολης Ζωγράφου!

Το αναλυτικό πρόγραμμα των δωρεάν επισκέψεων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και είναι το ακόλουθο:

Σάββατο 14 Μαΐου 2022, ώρα 11.00΄: εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές-τριες Γ΄ έως Ε΄ Δημοτικού «Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη και ακόμη πιο πέρα. Συνάντηση με τα τέρατα του αρχαίου κόσμου» στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης. Την ίδια ώρα θα πραγματοποιηθεί θεματική ξενάγηση για τους γονείς / συνοδούς.

Κυριακή 15 Μαΐου 2022, ώρα 11.00΄: εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές-τριες Δ΄ έως Στ΄ Δημοτικού «Ψωμί με μέλι και γλυκό κρασί. Ξεκλειδώνοντας τα μυστικά της κουζίνας ενός πρωτοβυζαντινού σπιτιού στους Δελφούς» στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης. Την ίδια ώρα θα πραγματοποιηθεί θεματική ξενάγηση για τους γονείς / συνοδούς.

Σάββατο 14 και Κυριακή 15 Μαΐου 2022, 11.00΄ έως 15.00΄: θεματικές ξεναγήσεις στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης στη Φιλοσοφική Σχολή και στο Αρχαιολογικό Πάρκο Πανεπιστημιόπολης.

Δευτέρα 16 έως Παρασκευή 20 Μαΐου 2022, 9.00΄ έως 11.00΄: περιήγηση στο Αρχαιολογικό Πάρκο Πανεπιστημιόπολης για μαθητές Α΄ έως Γ΄ Γυμνασίου.

Δευτέρα 16 έως Παρασκευή 20 Μαΐου 2022, 12.00΄ έως 16.00΄: θεματικές ξεναγήσεις στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης στη Φιλοσοφική Σχολή και στο Αρχαιολογικό Πάρκο Πανεπιστημιόπολης.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα: 210 727 7628, 210 727 7561 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση archaeomuseum@gmail.com. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

Φιλοσοφική Σχολή 2ος & 3ος όροφος