SEMINARIO PERMANENTE DI DIALETTOLOGIA 2023

Friday 05 Μαΐου 2023
Seminario Permanente di Dialettologia 2023

Το Εργαστήριο Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων μεταξύ ιταλικής και ελληνικής γλώσσας (LabItEl) του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και το Dipartimento di Studi Umanistici του Πανεπιστημίου Federico II της Nάπολι σας προσκαλούν να παρακολουθήσετε το Seminario Permanente di Dialettologia 2023 σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

ROBERTA D’ALESSANDRO (UNIVERSITÀ DI UTRECHT)
La variazione e gli usi dell’italiano: i dialetti (24/3) - Αίθουσα 209

ALESSANDRO DE ANGELIS (UNIVERSITÀ DI MESSINA)
I dialetti calabresi tra sostrato greco e sviluppi dal latino (31/3) - Διαδικτυακά

IMMACOLATA TEMPESTA (UNIVERSITÀ DEL SALENTO)
La centralità dei dialetti nella storia linguistica italiana (28/4) - Διαδικτυακά

SIMONE PISANO (UNIVERSITÀ PER STRANIERI DI SIENA)
Il sardo come lingua neo-latina e i suoi dialetti (5/5) - Αίθουσα 209

Συντονίζουν η Domenica  Minniti-Γκώνια και ο Nicola De  Blasi.

Όλες οι ομιλίες  θα πραγματοποιηθούν στις 3.00 μμ., δια ζώσης (πλην της ομιλίας της 31ης Μαρτίου) στην αίθουσα εκδηλώσεων 209  της Φιλοσοφικής Σχολής (2ος όροφος, δίπλα στην είσοδο του Μουσείου) και εξ αποστάσεως μέσω webex.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητήσουν τον σύνδεσμο webex με μήνυμα στη διεύθυνση LabItEl[at]ill.uoa[dot]gr, διευκρινίζοντας ονοματεπώνυμο και ιδιότητα. Παράκληση, οι ακροατές να συνδεθούν με το ονοματεπώνυμο.

Αφίσα Σεμιναρίου