ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΒΑΓΓΕΛΗ ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΑΚΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΗΛΙΑ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ [2/5/23]

Tuesday 02 Μαΐου 2023

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος και ο Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης καθηγητής Χαράλαμπος Χρυσανθάκης έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην επιστημονική εκδήλωση στη μνήμη του καθηγητή Ηλία Νικολακόπουλου που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 2 Μαΐου 2023ώρα 18.00 στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Στην εκδήλωση θα παρουσιαστεί η έκδοση της τελευταίας δημόσιας ομιλίας του Ηλία Νικολακόπουλου με τίτλο: «Μαζική ανταγωνιστική δημοκρατία: Η δύσκολη εμπέδωση» από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις του ΕΚΠΑ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Χαιρετισμός από τον Αναπληρωτή Πρόεδρο του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, καθηγητή Γρηγόρη Μολύβα.

Παρουσίαση της προσωπικότητας και του έργου του αείμνηστου καθηγητή Ηλία Νικολακόπουλου, υπό τον συντονισμό του Διευθυντή του Τομέα Κοινωνικής Θεωρίας και Κοινωνιολογίας του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημοσίας Διοίκησης, αναπληρωτή καθηγητή Παναγή Παναγιωτόπουλου, από:
− τον Κωνσταντίνο Τσουκαλά, ομότιμο καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, ΕΚΠΑ
− τη Μάρω Παντελίδου-Μαλούτα, ομότιμη καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, ΕΚΠΑ
− τη Δέσποινα Παπαδημητρίου, καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο
− τον Βαγγέλη Καραμανωλάκη, αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΕΚΠΑ και Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Ιστορικού Αρχείου του ΕΚΠΑ
− τον Στράτο Φαναρά, Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της εταιρείας Metron Analysis A.E.