ΕΚΔΗΛΩΣΗ: ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ

Friday 05 Μαΐου 2023
Εκδήλωση: Τεκμηριώνοντας την αρχιτεκτονική ταυτότητα του κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ για την κοινότητά της

Η Κοσμητεία  της  Φιλοσοφικής  Σχολής  του  ΕΚΠΑ αποδίδει ευγνωμονούσα την προσήκουσα τιμή στην ομάδα μελέτης της κατασκευής του κτηρίου  της Φιλοσοφικής Σχολής:

• στους αρχιτέκτονες μηχανικούς των Γραφείων των Καλυβίτη Λάζαρου και Λεονάρδου Γεωργίου & Ζάννου Αλέξανδρου και Τσολάκη Παναγιώτη
  • στους πολιτικούς μηχανικούς του Γραφείου των Χρονέα, Παγώνη και Κινάτου
  • και στους ηλεκτρομηχανολόγους του Γραφείου των Πάνου και συνεργατών

εκφράζοντας την  εκτίμηση  και  τον  σεβασμό  της  για  την  προσφορά  και  το  έργο  τους.

Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023, στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, 2ος όροφος Φιλοσοφικής Σχολής, αίθουσα 210, ώρα 15.00-16.00, η Κοσμητεία της ΦΛΣ οργανώνει εκδήλωση με τίτλο:

Τεκμηριώνοντας την αρχιτεκτονική ταυτότητα του κτηρίου
της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ για την κοινότητά της

Πρόκειται για μια συζήτηση με τον αρχιτέκτονα-δημιουργό του κτηρίου κ. Γιώργο Λεονάρδο και τον Ομότιμο Καθηγητή Ιστορίας και Θεωρίας της Αρχιτεκτονικής του ΕΜΠ κ. Παναγιώτη Τουρνικιώτη.

Κατά την εκδήλωση θα προβληθεί και σχετική μικρού μήκους ταινία, παραγωγή της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ (2023).

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης διαμορφώνεται αναλυτικά ως εξής:

♦  Χαιρετισμοί από τον Κοσμήτορα της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη και την Κοσμήτορα της Σχολής Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ κα Ειρήνη Κλαμπατσέα

♦  Προβολή μικρού μήκους ταινίας για την αρχιτεκτονική ταυτότητα του κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ – Στιγμιότυπα από το οδοιπορικό στο κτήριο της ΦΛΣ με συνοδοιπόρους τον αρχιτέκτονα-δημιουργό του κτηρίου κ. Γιώργο Λεονάρδο, τον Ομότιμο Καθηγητή Ιστορίας και Θεωρίας της Αρχιτεκτονικής του ΕΜΠ κ. Παναγιώτη Τουρνικιώτη, τον Κοσμήτορα της ΦΛΣ κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη και την Επίκουρη Καθηγήτρια Μουσειολογίας του ΕΚΠΑ κα Μάρλεν Μούλιου (Φεβρουάριος 2023)

♦  Ανοικτή συζήτηση με τα μέλη της κοινότητας της ΦΛΣ και τους κκ. Γιώργο Λεονάρδο και Παναγιώτη Τουρνικιώτη, την οποία θα συντονίσει η κα Μάρλεν Μούλιου

♦  Επίδοση τιμητικών πλακετών για τη δημιουργία και μελέτη του κτηρίου της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ.